The Official Website of the South Carolina High School Soccer Coaches Association

CSI Sports Pictures

CSI Sports Pictures

North-South Soccer Classic

June 22, 2024 @ Anderson, SC

Founded in 1989, the North-South Soccer Classic has evolved into one of the premier prep sports events annually in the Palmetto State. The NSSC features 72 of the state's top boys and girls graduated seniors in an all-star contest. 2024 will mark the 35th year that the NSSC will be staged for the boys, while the girls will celebrate their 27th year of competition. The event was canceled in 2020 due to COVID-19.

The 2024 date is June 22 at T.L. Hanna High School's Fraser Field at Memorial Stadium in Anderson, SC.

Players partcipating MUST BE AVAILABLE for the entire event. No exceptions for graduations, senior trips, college orientations/classes, etc. Players report to T.L. Hanna HS in Anderson at - North Teams 11:00 a.m. & South Teams - 11:30 a.m. on Friday, June 21.

 

Saturday, June 22nd
Girls Match - 10:30 a.m.
Boys Match - 12:30 p.m.

  • Admission - $10
  • Program - $5

Live Stream (and archived) of the NSSC Banquet and the Girls/Boys All-Star Games are available at https://www.youtube.com/results?search_query=north-south+soccer+tl+hanna on YouTube.

Player Checklist for NSSC (each of these is outlined below):

  • SCHSL Physical - May 10 (send to your all-star team's head coach)
  • Uniform Order - May 5
  • Program Ad - May 20
  • Player Profile - May 31
  • Banquet Confirmation - June 14 - Banquet Link
  • Report to T.L. Hanna HS - June 21 (wear HS training shirt when you report) that morning. If you drive, you will leave your vehicle at T.L. Hanna HS for the duration of the event. You will be transported by bus from the school to the hotel and banquet sites.

Hotel Information: Players DO NOT have to pay for rooms -- this is covered by the SCHSSCA. Players will share a room with another all-star player. All players/staff will stay at one of the hotels listed below:

  • Holiday Inn
    309 Clemson Blvd.
    Anderson, SC 29621
    864-226-1000

Banquet Information (form in the right hand column -- due June 14th) at Anderson Institute of Technology on June 21 at 7 pm.

Cost: $25 per person (players are covered via NSSC participation -- no fee is necessary for the players).

  • Restaurant Catering Event: DolceVita
  • Menu: Chicken Alfredo or Baked Spaghetti, Salad, Bread, Dessert, Tea/Water
  • Players will wear their NSSC uniform and tennis/running shoes to the banquet. No flip-flops or sandals allowed.
  • Mail check payable to "SCHSSCA" and banquet form to:
    • Coach Dick Smith
      ATTN: North-South Soccer Classic
      1109 White Oak Drive
      Anderson, SC 29621
  • Banquet Site:

2024 Numerical Roster

Updated - 5.4.24

NORTH GIRLS

Co-Coach: Ashley Seeley, Christ Church Episcopal School
Co-Coach: Jorge Santos, Woodruff HS

1    Jasmine Ford, Christ Church, GK
2    Brecken Brown, Dorman, F
3    Megan Coffman, South Aiken, D
4    Grayson Cuttino, Wade Hampton, D
5    Marian Darby, J.L. Mann, D
6    Ella Glenn, Mauldin, D
7    Hannah Inman, Dorman, D
8    Ashlyn Kahre, Nations Ford, M
9    Addison Komegay, D.W. Daniel, F
10  Desi Koumoustitotis, Christ Church, F
11  Brooks Liverett, Mauldin, F
12  Brigid McKinley, St. Joseph's, M
13  Trinity Oglesby, J.L. Mann, F
14  Reagan O'Shea, Greenville, M
15  Samantha Quillen, Woodmont, M
16  Kate Redmond, Eastside, D
17  Madison Rich, Aiken, F
18  Erin Wood, Indian Land, D

SOUTH GIRLS

Co-Coach: Chad Bridges, Chapin HS
Co-Coach: Mark Sanchez, Waccamaw HS

0    Olivia Bradley, Chapin, GK
1    Finley Dybik, Wando, GK
2    Riyanah Booker, White Knoll, F
3    Riley Darr, West Florence, M
4    Kristjana Deveau, Bishop England, M
5    Ansley Douty, Wando, F
6    Lily Hodge, Bishop England, M
7    Anna Hussey, Myrtle Beach, M
8    Rosie Kennamer, Lexington, D
9    Anna Litchfield, Ashley Ridge, D
10  Emmerson Marshall, River Bluff, M
11  Kinlee Mozley, Gilbert, F
12  Ellie Murray, West Ashley, D
13  Gabriella Redman, James Island, F
14  Mia Robinson, Camden, M
15  Harper Royal, Waccamaw, D
16  Alexis Spivey, James Island, F
17  Zoe Stevenson, May River, M

NORTH BOYS

Co-Coach: Adam Cole, Indian Land HS
Co-Coach: Robby Setzler, Blythewood HS

1    Kaleb Porcoro, Eastside, GK
2    Connor Flannigan, St. Joseph's, D
3    Jace Griffin, Blythewood, D
4    Nathan King, Wade Hampton, M
5    Da'Len Massey, Lewisville, F
6    Eddie Merck, D.W.Daniel, F
7    Jonathan Morales-Howard, Hillcrest, M
8    Tristan Nixon, Eastside, F
9    Steve Ouattara, Powdersville, F
10  Trenton Palumbo, Clover, D
11  Donny Purcell, Blythewood, D
12  Daniel Restrepo, Hillcrest, M
13  Darius Collier, Indian Land, M
14  Ben Richards, Gray Collegiate, M
15  Tyler Schwartz, Indian Land, M
16  Mateo Simon, St. Joseph's, M
17  Landon Sykes, Clover, F
18  Carlos Vasquez, Gray Collegiate, F

SOUTH BOYS

Co-Coach: Will Brice, Andrew Jackson HS
Co-Coach: Jessie Stament, Stratford HS

0    Collin Dahlman, Summerville, GK
1    Nathan Tubbiolo, Wando, GK
2    JJ Chadick, Carolina Forest, M
3    Marshall Gillie, Wando, D
4    Carter Gorczyca, Ashley Ridge, D
5    Gavin Hardwick, Gilbert, D
6    Nathaniel Harris, Ashley Ridge, M
7    Trey Jones, Waccamaw, F
8    Easton Khouri, Bishop England, F
9    Jacob Madeiros, May River, F
10  Jackson McNeil, Stratford, F
11  Truman Miller, Waccamaw, D
12  Walker Miller, A.C. Flora, D
13  Terence Seals, Stratford, F
14  Rob Silverio, Dutch Fork, M
15  Rex Slater, Chapin, M
16  Bryce Truesdale, River Bluff, D
17  Logan Watchinski, River Bluff, F

Note - (College/University to play soccer unless noted otherwide)

SCHSL Physical

Submit to your team's coach by 5/5/24

All participants in the North-South Soccer Classic MUST submit a copy of their SCHSL Physical (on file with your athletic administrator) by May 10. Please submit these forms to the respective head coaches of your all-star team.

NSSC Program Ad

/docs/NSSC-ProgramAd.pdf

Program advertisements must be received by May 20. All schools that have players participating are encouraged to supply at least one ad for the all-star game program. This is usually funded by a Booster Club or such entity (examples in right hand column).

  • Full page (8.5x11 black/white) ad is $150

Please make checks payable to SCHSSCA and send payment to:

SCHSSCA
Attn: Kevin Heise
1249 Jessamine Street
Cayce, SC 29033

Make sure to indicate that your ad is for the North-South Soccer Classic program.

To send artwork and/or any questions, please contact Kevin Heise:

No late submissions will be accepted. Please make this a priority as the close of the school year is hectic with graduation, playoffs, parties, etc.

You can check to see if your ad has been received and paid for at this link - http://forums.scsoccer.com/ubbthreads.php?ubb=showflat&Number=178775#Post178775

NSSC Uniform Options via Lloyd's

Orders due May 5

The North-South Soccer Classic will offer players the opportunity to purchase their entire match kits! Orders must be placed by May 5. All players MUST purchase their match jersey for $30.

 

Parents/fans/players can purchase other items as well. An activation code will be sent from MyUniform via Lloyd's Soccer.

***Players will receive a training shirt, as part of their participation in the all-star event.

To purchase a jersey or other items, please follow the directions via Lloyd's Soccer MyUniform that was sent in an exclusive email to each player.

North Kit: NIKE Blue/White/Blue
 
South Kit: NIKE Red/Red/Red
 
Store closes 5.5.24

All-Star Game Player-Coach Profile

Due May 31

PLAYERS

All North-South Soccer Classic players are to fill out an all-star game player profile - https://forms.gle/w6cjQA6fPDpJqvCB6

COACHES

All North-South Soccer Classic coaches are to fill out an all-star game coach's profile - https://forms.gle/6921ZH9jzMsKBX8u8

North-South Soccer Classic All-Time Results

Celebrating 35 years of Honoring South Carolina's Top Senior Soccer Players in 2024

Boys Results 1989-2023 - North leads the series 18-13-3 (35th edition)

Year Score Winner Site
2023 4-1 North T.L. Hanna HS
2022 4-1 North T.L. Hanna HS
2021 3-2 South T.L. Hanna HS
2020 N/A N/A Canceled due to COVID-19
2019 4-1 North T.L. Hanna HS
2018 5-2 South T.L. Hanna HS
2017 3-2 South T.L. Hanna HS
2016 1-1 Tie Rock Hill District 3 Stadium
2015 1-1 Tie College of Charleston
2014 1-0 South Blackbaud Stadium
2013 3-1 North Blackbaud Stadium
2012 1-0 South College of Charleston
2011 2-1 South College of Charleston
2010 2-0 South Wofford College
2009 2-1 North Wofford College
2008 3-1 North USC Upstate
2007 2-0 North T.L. Hanna HS
2006 3-2 South Furman University
2005 3-0 South College of Charleston
2004 4-1 North Bishop England HS
2003 5-1 North Wando HS
2002 3-1 North Wando HS
2001 0-0 Tie Wando HS
2000 2-0 North Wando HS
1999 3-1 North Wando HS
1998 3-0 North Wando HS
1997 3-2 ot North Wando HS
1996 1-0 South Wando HS
1995 4-2 North Wando HS
1994 3-2 South Wando HS
1993 1-0 South Wando HS
1992 2-0 South Wando HS
1991 3-0 North Wando HS
1990 2-0 North Wando HS
1989 1-0 North Wando HS

Girls Results 1997-2023 - South leads the series 11-10-5 (27th edition)

Year Score Winner Site
2023 1-0 South T.L. Hanna HS
2022 2-1 North T.L. Hanna HS
2021 3-1 North T.L. Hanna HS
2020 N/A N/A Canceled due to COVID-19
2019 1-1 Tie T.L. Hanna HS
2018 1-0 South T.L. Hanna HS
2017 1-1 Tie T.L. Hanna HS
2016 3-0 North Rock Hill District 3 Stadium
2015 1-1 Tie College of Charleston
2014 3-1 South Blackbaud Stadium
2013 2-1 South Blackbaud Stadium
2012 1-1 Tie College of Charleston
2011 5-1 South College of Charleston
2010 3-1 North Wofford College
2009 3-1 South Wofford College
2008 1-1 Tie USC Upstate
2007 3-1 North T.L. Hanna HS
2006 7-0 North Furman University
2005 5-1 South College of Charleston
2004 4-2 South Bishop England HS
2003 2-0 North Wando HS
2002 7-1 South Wando HS
2001 2-0 South Wando HS
2000 3-1 North Wando HS
1999 4-1 South Greer Memorial Stadium
1998 5-0 North Greer Memorial Stadium
1997 3-0 North Greer Memorial Stadium

NSSC Coaching History

SCHSSCA North-South Soccer Classic - Boys Coaches

Year

North Co-Coach

School

North Co-Coach

School

South Co-Coach

School

South Co-Coach

School

1989

Frank Ridlehoover

Eastside

Mike Stafford

Christ Church

Ted Miller

Middleton

Keith Tapscott

James Island

1990

Andy Demori

Daniel

William Hosea

Riverside

John Boulware

Spring Valley

David Kleinfelder

Dreher

1991

Phil Savitz

Irmo

Dick Smith

T.L. Hanna

Anthony Pelton

Fort Dorchester

Tom Reilly

Wando

1992

Denny Saverance

Fort Mill

Wayne Quinlan

Eastside

Giles Roberts

South Florence

Scott Ruggles

Stratford

1993

Carlos Osorio

Wade Hampton (G)

Mark Wilson

Dixie

Troy Bennage

Stall

Hank Betcher

Columbia

Year

North Head Coach

School

North Assistant Coach

School

South Head Coach

School

South Assistant Coach

School

1994

Frank Ridlehoover

Dorman

Charlie Mayfield

Mauldin

Ted Miller

Middleton

Bo Sylvia

Hilton Head

1995

William Hosea

Riverside

Frank Sullivan

Pickens

Anthony Pelton

Fort Dorchester

Jimmy Watson

Sumter

1996

Dick Smith

T.L. Hanna

George Sugden

Greenwood

Phil Savitz

Irmo

Ric Raycroft

Hanahan

1997

David Kleinfelder

Lexington

Kevin Heise

Brookland-Cayce

Scott Ruggles

Stratford

James Gaskins

Goose Creek

1998

Denny Saverance

Fort Mill

Mike Culp

Clover

Wayne Quinlan

Dutch Fork

Bruce Bradham

Richland Northeast

1999

Charlie Mayfield

Mauldin

J.F. Lucas

Greenville

Hank Betcher

Columbia

Ron Brady

Summerville

2000

Carlos Osorio

Dorman

Farrell Zissette

Blackville-Hilda

Troy Bennage

Academic Magnet

Dave Clark

Spring Valley

2001

Mike Culp

Clover

Dick Hiller

Chapin

Ric Raycroft

Hanahan

Kevin Darlington

Ridge View

2002

Frank Sullivan

Pickens

Mike Kinnally

Byrnes

Kevin Heise

Brookland-Cayce

Russell Shelley

Sumter

2003

Dick Hiller

Chapin

Stephen Cianciolo

T.L. Hanna

Bruce Bradham

Richland Northeast

Ron Brady

Summerville

2004

Dave Clark

Spring Valley

Brad Nickles

Emerald

Tom Reilly

Wando

Newt Merricks

North Myrtle Beach

Year

North Co-Coach

School

North Co-Coach

School

South Co-Coach

School

South Co-Coach

School

2005

Matt Brophy

Mauldin

Denny Saverance

Fort Mill

Kevin Darlington

Ridge View

Stephen Jackson

West Ashley

2006

Tef Vitaris

Seneca

Paul Waters

South Aiken

Kevin Heise

Brookland-Cayce

Ben Schoen

Waccamaw

2007

Mike Hazel

Wren

David Wilcox

Christ Church

Billy Andrews

West Florence

Mike Carraher

Lakewood

2008

David Craig

Eastside

Sean Vick

Clinton

Ed Khouri

Bishop England

Todd Robinson

James Island

Year

North Co-Coach

School

North Co-Coach

School

South Head Coach

School

South Assistant Coach

School

2009

Brian Gamble

Dixie

Joseph Windley

Southside

Newt Merricks

North Myrtle Beach

Ed Carson

Summerville

2010

Matt Brophy

Byrnes

William Hosea

J.L. Mann

Stephen Jackson

West Ashley

Roger Carpenter

Aiken

Year

North Head Coach

School

North Assistant Coach

School

South Head Coach

School

South Assistant Coach

School

2011

Hank Betcher

Columbia

Dom Wren

Northwestern

Ben Schoen

Waccamaw

David Anastasia

Barnwell

Year

North Co-Coach

School

North Co-Coach

School

South Co-Coach

School

South Co-Coach

School

2012

Ben Brown

Ninety Six

John Donohue

Ridge View

Jack Ray

Crestwood

Chris Hapeshis

Andrews

2013

Josh Burton

Belton-Honea Path

Peter Wittig

Blythewood

Ed Khouri

Bishop England

Alister DeLong

Stratford

Year

North Head Coach

School

North Assistant Coach

School

South Co-Coach

School

South Co-Coach

School

2014

Sean Vick

Clinton

Josh Eskew

Dorman

Jason Himmelsbach

Myrtle Beach

Shilo Tisdale

Wando

2015

Shane Bryant

Batesburg-Leesville

Joe Siatkowski

Mauldin

Jason Hamil

Academic Magnet

Nate Harris

Ashley Ridge

2016

George Sugden

Greenwood

Damon Dixon

Wade Hampton (G)

Will Gettys

Lexington

Tim Green

White Knoll

2017

Cesar Robles

Rock Hill

Craig Joyner

Belton-Honea Path

Troy Alexander

Hartsville

Daniel Holbrook

R.B. Stall

2018

-

-

-

-

-

-

-

-

2019

Josh Eskew

Dorman

Frank Kucinic

St. Joseph's Catholic

Chris Hapeshis

Georgetown

David Schroer

A.C. Flora

2020

COVID

2021

2022

Joe Siatkowski

Mauldin

Phil Boyer

Daniel

Nate Harris

Ashley Ridge

Misael Garzon

May River

2023

Scott Simmons

Gaffney

-

-

Tim Green

Gilbert

John Bundy

Buford

SCHSSCA North-South Soccer Classic - Girls Coaches

Year

North Co-Coach

School

North Co-Coach

School

South Co-Coach

School

South Co-Coach

School

1997

William Hosea

Riverside

John Mills

Lexington

Scott Ferguson

Wando

Mike Weathersbee

Sumter

1998

Ron Johnson

Aiken

Kris Long

Spartanburg

Brad Kilian

Summerville

Jason Pausman

Hilton Head

1999

Gwynne Armstrong

Mauldin

Connley Skeen

T.L. Hanna

Troy Bennage

Academic Magnet

Drew McNeely

Middleton

2000

Shannon Champ

Chapin

Butch Clark

Hillcrest

Christine Alexander

Hartsville

Steve Lea

Spring Valley

2001

Heather Frederick

Irmo

Kathryn Whitmire

Greenwood

Bob Polk

Summerville

Peter Heusinger

Stratford

Year

North Head Coach

School

North Assistant Coach

School

South Head Coach

School

South Assistant Coach

School

2002

Kris Long

Spartanburg

Peter Heusinger

Stratford

Scott Ferguson

Wando

Christine Alexander

Hartsville

2003

Ron Johnson

Aiken

Steve Lea

Spring Valley

Troy Bennage

Academic Magnet

Peter Heusinger

Stratford

Year

North Co-Coach

School

North Co-Coach

School

South Head Coach

School

South Assistant Coach

School

2004

Michael Burriss

Wren

Elizabeth Myers

Byrnes

Heather Frederick

Irmo

Ed Michels

Beaufort

2005

Fernando Gomez

Woodruff

Josef Lorenz

Dorman

Christine Alexander

Hartsville

Mike Mauldin

Irmo

Year

North Head Coach

School

North Assistant Coach

School

South Co-Coach

School

South Co-Coach

School

2006

Gwynne Armstrong

J.L. Mann

Chris Fryland

Lexington

David Kleinfelder

Dreher

Bo Sylvia

Dutch Fork

Year

North Co-Coach

School

North Co-Coach

School

South Co-Coach

School

South Co-Coach

School

2007

Terry Archenhold

Riverside

Michael Young

T.L. Hanna

John Rosier

Chapin

Dave Snyder

Bishop England

2008

Leeann Mellon

Clover

Ryan Roseberry

Westside

Lauren Hudgens

Brookland-Cayce

William Schaufler

Fort Dorchester

2009

Jason Burton

Belton-Honea Path

Jay Crane

Wade Hampton (G)

Keith Morris

Airport

Jimmy Watson

Sumter

Year

North Co-Coach

School

North Co-Coach

School

South Head Coach

School

South Assistant Coach

School

2010

Chris Nichols

Christ Church

Cesar Robles

Northwestern

Shannon Champ

Wando

Will Chassereau

Berkeley

Year

North Head Coach

School

North Assistant Coach

School

South Head Coach

School

South Assistant Coach

School

2011

Michael Burriss

Wren

Andy Robinson

Eastside

Dave Snyder

Bishop England

Chad Meredith

Swansea

Year

North Head Coach

School

North Assistant Coach

School

South Co-Coach

School

South Co-Coach

School

2012

Terry Archenhold

Riverside

Raimond Hartmann

Greenville

David Lloyd

White Knoll

Katie Smith

Brookland-Cayce

Year

North Head Coach

School

North Assistant Coach

School

South Head Coach

School

South Assistant Coach

School

2013

Jason Burton

Belton-Honea Path

Kevin Czar

Mauldin

Michael Young

Midland Valley

Jeri Himmelsbach

Myrtle Beach

2014

Jay Crane

Wade Hampton (G)

Bob Taylor

Chapin

Keith Morris

Airport

Mark Weaver

Ashley Ridge

Year

North Co-Coach

School

North Co-Coach

School

South Co-Coach

School

South Co-Coach

School

2015

Mark Bonda

Indian Land

Sheila Wyer

Southside Christian

Taryn Floyd

Fort Dorchester

Victor Tice

Aiken

Year

North Head Coach

School

North Assistant Coach

School

South Head Coach

School

South Assistant Coach

School

2016

John Mills

Richland Northeast

Laney Younts

Hillcrest

Will Chassereau

Berkeley

Matt Sawicz

North Augusta

Year

North Co-Coach

School

North Co-Coach

School

South Head Coach

School

South Assistant Coach

School

2017

Ed Humphrey

Lancaster

Jason Mouzon

Northwestern

Chad Meredith

Swansea

Robb Sloan

South Florence

2018

-

-

-

-

-

-

-

-

Year

North Head Coach

School

North Assistant Coach

School

South Head Coach

School

South Assistant Coach

School

2019

Raimond Hartmann

Mauldin

Emily Heise

Gray Collegiate

Alister DeLong

Academic Magnet

David Mihoulides

South Aiken

2020

COVID

2021

-

-

-

-

-

-

-

-

2022

John Mills

Richland Northeast

Lauren Lanham

Gaffney

Victor Tice

Aiken

Kimberly Cohn

James Island Charter

2023

Jason Mouzon

Northwestern

-

-

KC Dunbaker

River Bluff

Michael Kleinfelder

Gilbert

Affiliates

SCACA

SCACA

SC Athletic Administrators Association

SC Athletic Administrators Association

Lloyd's Soccer

Lloyd's Soccer

Clash of the Carolinas

Clash of the Carolinas

North-South Soccer Classic

North-South Soccer Classic