The Official Website of the South Carolina High School Soccer Coaches Association

NSSC Coaching History

SCHSSCA North-South Soccer Classic - Boys Coaches

Year

North Co-Coach

School

North Co-Coach

School

South Co-Coach

School

South Co-Coach

School

1989

Frank Ridlehoover

Eastside

Mike Stafford

Christ Church

Ted Miller

Middleton

Keith Tapscott

James Island

1990

Andy Demori

Daniel

William Hosea

Riverside

John Boulware

Spring Valley

David Kleinfelder

Dreher

1991

Phil Savitz

Irmo

Dick Smith

T.L. Hanna

Anthony Pelton

Fort Dorchester

Tom Reilly

Wando

1992

Denny Saverance

Fort Mill

Wayne Quinlan

Eastside

Giles Roberts

South Florence

Scott Ruggles

Stratford

1993

Carlos Osorio

Wade Hampton (G)

Mark Wilson

Dixie

Troy Bennage

Stall

Hank Betcher

Columbia

Year North Head Coach School North Assistant Coach School South Head Coach School South Assistant Coach School
1994 Frank Ridlehoover Dorman Charlie Mayfield Mauldin Ted Miller Middleton Bo Sylvia Hilton Head
1995 William Hosea Riverside Frank Sullivan Pickens Anthony Pelton Fort Dorchester Jimmy Watson Sumter
1996 Dick Smith T.L. Hanna George Sugden Greenwood Phil Savitz Irmo Ric Raycroft Hanahan
1997 David Kleinfelder Lexington Kevin Heise Brookland-Cayce Scott Ruggles Stratford James Gaskins Goose Creek
1998 Denny Saverance Fort Mill Mike Culp Clover Wayne Quinlan Dutch Fork Bruce Bradham Richland Northeast
1999 Charlie Mayfield Mauldin J.F. Lucas Greenville Hank Betcher Columbia Ron Brady Summerville
2000 Carlos Osorio Dorman Farrell Zissette Blackville-Hilda Troy Bennage Academic Magnet Dave Clark Spring Valley
2001 Mike Culp Clover Dick Hiller Chapin Ric Raycroft Hanahan Kevin Darlington Ridge View
2002 Frank Sullivan Pickens Mike Kinnally Byrnes Kevin Heise Brookland-Cayce Russell Shelley Sumter
2003 Dick Hiller Chapin Stephen Cianciolo T.L. Hanna Bruce Bradham Richland Northeast Ron Brady Summerville
2004 Dave Clark Spring Valley Brad Nickles Emerald Tom Reilly Wando Newt Merricks North Myrtle Beach
Year North Co-Coach School North Co-Coach School South Co-Coach School South Co-Coach School
2005 Matt Brophy Mauldin Denny Saverance Fort Mill Kevin Darlington Ridge View Stephen Jackson West Ashley
2006 Tef Vitaris Seneca Paul Waters South Aiken Kevin Heise Brookland-Cayce Ben Schoen Waccamaw
2007 Mike Hazel Wren David Wilcox Christ Church Billy Andrews West Florence Mike Carraher Lakewood
2008 David Craig Eastside Sean Vick Clinton Ed Khouri Bishop England Todd Robinson James Island
Year North Co-Coach School North Co-Coach School South Head Coach School South Assistant Coach School
2009 Brian Gamble Dixie Joseph Windley Southside Newt Merricks North Myrtle Beach Ed Carson Summerville
2010 Matt Brophy Byrnes William Hosea J.L. Mann Stephen Jackson West Ashley Roger Carpenter Aiken
Year North Head Coach School North Assistant Coach School South Head Coach School South Assistant Coach School
2011 Hank Betcher Columbia Dom Wren Northwestern Ben Schoen Waccamaw David Anastasia Barnwell
Year North Co-Coach School North Co-Coach School South Co-Coach School South Co-Coach School
2012 Ben Brown Ninety Six John Donohue Ridge View Jack Ray Crestwood Chris Hapeshis Andrews
2013 Josh Burton Belton-Honea Path Peter Wittig Blythewood Ed Khouri Bishop England Alister DeLong Stratford
Year North Head Coach School North Assistant Coach School South Co-Coach School South Co-Coach School
2014 Sean Vick Clinton Josh Eskew Dorman Jason Himmelsbach Myrtle Beach Shilo Tisdale Wando
2015 Shane Bryant Batesburg-Leesville Joe Siatkowski Mauldin Jason Hamil Academic Magnet Nate Harris Ashley Ridge
2016 George Sugden Greenwood Damon Dixon Wade Hampton (G) Will Gettys Lexington Tim Green White Knoll
2017 Cesar Robles Rock Hill Craig Joyner Belton-Honea Path Troy Alexander Hartsville Daniel Holbrook R.B. Stall

SCHSSCA North-South Soccer Classic - Girls Coaches

Year

North Co-Coach

School

North Co-Coach

School

South Co-Coach

School

South Co-Coach

School

1997

William Hosea Riverside John Mills Lexington Scott Ferguson Wando Mike Weathersbee Sumter
1998 Ron Johnson Aiken Kris Long Spartanburg Brad Kilian Summerville Jason Pausman Hilton Head
1999 Gwynne Armstrong Mauldin Connley Skeen T.L. Hanna Troy Bennage Academic Magnet Drew McNeely Middleton
2000 Shannon Champ Chapin Butch Clark Hillcrest Christine Alexander Hartsville Steve Lea Spring Valley
2001 Heather Frederick Irmo Kathryn Whitmire Greenwood Bob Polk Summerville Peter Heusinger Stratford
Year North Head Coach School North Assistant Coach School South Head Coach School South Assistant Coach School
2002 Kris Long Spartanburg Peter Heusinger Stratford Scott Ferguson Wando Christine Alexander Hartsville
2003 Ron Johnson Aiken Steve Lea Spring Valley Troy Bennage Academic Magnet Peter Heusinger Stratford
Year North Co-Coach School North Co-Coach School South Head Coach School South Assistant Coach School
2004 Michael Burriss Wren Elizabeth Myers Byrnes Heather Frederick Irmo Ed Michels Beaufort
2005 Fernando Gomez Woodruff Josef Lorenz Dorman Christine Alexander Hartsville Mike Mauldin Irmo
Year North Head Coach School North Assistant Coach School South Co-Coach School South Co-Coach School
2006 Gwynne Armstrong J.L. Mann Chris Fryland Lexington David Kleinfelder Dreher Bo Sylvia Dutch Fork
Year North Co-Coach School North Co-Coach School South Co-Coach School South Co-Coach School
2007 Terry Archenhold Riverside Michael Young T.L. Hanna John Rosier Chapin Dave Snyder Bishop England
2008 Leeann Mellon Clover Ryan Roseberry Westside Lauren Hudgens Brookland-Cayce William Schaufler Fort Dorchester
2009 Jason Burton Belton-Honea Path Jay Crane Wade Hampton (G) Keith Morris Airport Jimmy Watson Sumter
Year North Co-Coach School North Co-Coach School South Head Coach School South Assistant Coach School
2010 Chris Nichols Christ Church Cesar Robles Northwestern Shannon Champ Wando Will Chassereau Berkeley
Year North Head Coach School North Assistant Coach School South Head Coach School South Assistant Coach School
2011 Michael Burriss Wren Andy Robinson Eastside Dave Snyder Bishop England Chad Meredith Swansea
Year North Head Coach School North Assistant Coach School South Co-Coach School South Co-Coach School
2012 Terry Archenhold Riverside Raimond Hartmann Greenville David Lloyd White Knoll Katie Smith Brookland-Cayce
Year North Head Coach School North Assistant Coach School South Head Coach School South Assistant Coach School
2013 Jason Burton Belton-Honea Path Kevin Czar Mauldin Michael Young Midland Valley Jeri Himmelsbach Myrtle Beach
2014 Jay Crane Wade Hampton (G) Bob Taylor Chapin Keith Morris Airport Mark Weaver Ashley Ridge
Year North Co-Coach School North Co-Coach School South Co-Coach School South Co-Coach School
2015 Mark Bonda Indian Land Sheila Wyer Southside Christian Taryn Floyd Fort Dorchester Victor Tice Aiken
Year North Head Coach School North Assistant Coach School South Head Coach School South Assistant Coach School
2016 John Mills Richland Northeast Laney Younts Hillcrest Will Chassereau Berkeley Matt Sawicz North Augusta
Year North Co-Coach School North Co-Coach School South Head Coach School South Assistant Coach School
2017 Ed Humphrey Lancaster Jason Mouzon Northwestern Chad Meredith Swansea Robb Sloan South Florence

Affiliates

SCACA

Lloyd's Soccer

North-South Soccer Classic

SC Athletic Administrators Association

Clash of the Carolinas